top of page

KINO - rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej,  w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez dźwięku.

Na całym świecie można zaobserwować ekspansję sieci nowoczesnych kin wielosalowych tzw multipleksów, które najczęściej powstają przy centrach handlowych jednocześnie z rynku wypierane są niewielkie kina tradycyjne.

        Historia kina w Żurominie zaczyna się w 1961 roku - wyświetlano wtedy filmy w drewnianym budynku, w którym również od strony Urzędu Miasta znajdowały się garaże Straży Pożarnej.
Budynek wymagał remontu i odpowiedniego przystosowania. Pracownicy sami postarali się o przyspieszenie remontu. W 1969 r. 20-stu żołnierzy z OTK Płock (Obrona Terytorialna Kraju) zburzyli drewniany budynek do fundamentów i rozpoczęto budowę kina, która trwała 2 lata.
Wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia z pracy, których nie chcieli przyjąć. Wojewódzki Zarząd Kin w Warszawie (który wtedy był właścicielem kina) postawił warunek aby Kierownik Kina znalazł lokal zastępczy na 52 miejsca zakwalifikowany przez Straż Pożarną, musiał być też odpowiednio przystosowany aby można było nadal wyświetlać filmy.
        Kino przeniesiono do budynku obok kościoła - przy pomocy Wojewódzkiego Zarządu Kin salę przystosowano, krzesła były drewniane, filmy wyświetlano na 2 przenośnych projektorach.
Kino prosperowało bardzo dobrze - sala często była przepełniona.

22 lipca 1971 otwarto Kino TON - był to na tamte czasy bardzo nowoczeny budynek. Oświetlony neonami z boku i nad wejściem do budynku, sala kinowa na 238 miejsc, ogromny ekran, kino otrzymało również 2 nowe projektory AP2 z kina "Kosmos" w Mławie.
Na uroczyste otwarcie przybyły Władze Żuromina, Towarzysze, Wojewódzki Zarząd Kin w Warszawie były kwiaty, przemówienia oraz bezpłatny seans dla mieszkańców - był to Polski film "Południk Zero" dozwolony od lat 14-stu.
Sala była wypełniona po brzegi.
Najlepsze miejsca były na górze. 17 rząd był rzędem dla zakochanych, w 15 rzędzie miejsca 7 i 8 były zarezerwowane dla Pierwszego sekretarza i nie można było sprzedać tych miejsc.
        Kino czynne było od wtorku do niedzieli, grało dwa seanse dziennie o godz: 17:00 i godz: 19:00
Przed każdym seansem grane były Kroniki Filmowe lub dodatki (filmy krótkometrażowe).

W każdą niedzielę o 12:00 grany był PORANEK zestaw bajek dla dzieci, który trwał 1 godz.
W tamtych latach kino było bardzo popularne wśród mieszkańców. Byli tacy mieszkańcy, którzy mieli swoje ulubione miejsca. Grano dodatkowe seanse przy bardzo popularnych filmach. Największym hitem Kina TON był film "Wejście Smoka" z Brusem Lee - ten tytuł grano aż 43 razy.
W kinie organizowane były seanse zbiorowe dla szkół oraz Dni Filmu Radzieckiego (najczęściej w listopadzie).
Oprócz kina działała również Estrada czyli koncerty i występy zespołów, kabarety, które również cieszyły się dużą popularnością.

 

W Kinie TON pracowało wtedy 10 osób:

Kierownik Kina: 
Pan Sylwester Mikiel
Kinooperatorzy:
Pan Wiesław Strzałkowski
Pan Stanisław Kostrzewa
Pan Wojciech Olszewski

Kino objazdowe:
Pan Wiesław Lubański
Bileterka:
Pani Eugenia Nikiel
Bileter:
Pan Henryk Karpiński
Kasjerka:
Pani Hanna Stankiewicz
Sprzątaczka:
Pani Janina Augustynowicz
Pani Chojnacka

 

        Po 15 latach nastąpiła reorganizacja Kina i Kino TON przeszło pod okręg Olsztyn - Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Olsztynie. Pan Kierownik - Sylwester Mikiel miał pod opieką Zespół Kin, w którego skład wchodziło Kino TON w Żurominie, Kino "Kalina" w Bieżuniu oraz kino ruchome objazdowe, które na zamówienie jeździło po szkołach w powiecie żuromińskim. Wtedy też wprowadzono seanse nocne dla dorosłych, inne tytuły grano po trzy razy dziennie.

W latach 80-tych kino miało swoje wzloty i upadki. Zespół kin przestał istnieć - kino "Kalina" w Bieżuniu oraz kino objazdowe upadło. Okręg Olsztyn przekazywał kina samorządom w tym też kino TON w Żurominie.
        Aby utrzymać kino władze Żuromina zmniejszyły ilość pracowników. W latach 1990 - 1994 wynajęto hol kinowy Panu Jackowi Chylińskiemu, który prowadził w kinie restauracje "Nevada", wynajęto również pokój Państwu Wiesławowi i Reginie Kwiatkowskim na wypożyczalnię kaset video "Magic of the Movie".
Mimo takich reorganizacji kino wciąż działało i wciąż miało swoich kinomanów.

W roku 1994 Kino "TON" weszło w struktury Żuromińskiego Centrum Kultury i Sportu tym samym wypowiedziano umowy najmu Panu Chylińskiemu i Państwu Kwiatkowskim.
W budynku kina miał teraz swą siedzibę Dom Kultury - i tak jest do dziś :)
        Seanse filmowe grane są w piątki, soboty i niedzielę o godz 17:00. Wciąż organizowane są seanse zbiorowe dla szkół z całego powiatu żuromińskiego. Sala kinowa wykorzystywana jest nie tylko dla kina ale również wszelkiego rodzaju koncertów, konkursów, przeglądów, recitali oraz prelekcji.
W roku 2010 wymieniono fotele kinowe oraz przy pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wymieniono dwa stare projektory na jeden nowej generacji projektor analogowy niemieckiej firmy kinoton.
W tym roku planowane jest częściowe przystosowanie kina do odbioru dźwięku cyfrowego.

Myślę, że niepowtarzalność kin minionego czasu brała się z chęci zasmakowania innego świata, którego każdemu brakowało na co dzień.
Bo kino to magia a nie popcorn, oglądanie filmów nawet na najlepszym odtwarzaczu dvd nie jest w stanie zastąpić wyprawy do kina :)

        Przełom w działalności kina nastąpił w roku 2016 kiedy Dyrektorem Żuromińskiego Centrum Kultury został Janusz Kuklewicz. Priorytetem dla nowego Dyrektora była reaktywacja Kina TON.
Rozpoczęto starania o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy tylko pojawiły się pierwsze pieniądze zakupiony został nowy projektor cyfrowy, serwer oraz obiektyw zmotoryzowany który pozwolił widzom na dostęp do nowości filmowych. To, że było potrzebne kino w Żurominie potwierdziły statystyki z frekwencji na seansach filmowych. Frekwencja na niektórych seansach osiągała 100%, przy 176 miejscach na widowni, przy czym bolączką były wówczas niewygodne fotele. Dlatego idąc za potrzebami widza, złożono kolejne wnioski o dofinansowanie rozwoju kina do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz ponownie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dofinansowaniu żuromińskiego samorządu wymieniono fotele na nowe a z dofinansowania zmieniono podłogę w całej sali kinowej ze szczególną dbałością o kolorystykę. Wymieniono oświetlenie sali, podświetlono stopnie i pokryto wykładziną całą salę.
Klimat Kina powrócił w nowej cyfrowo granatowej odsłonie. Kino w Żurominie znowu cieszy się popularnością, wysoka frekwencja na seansach filmowych mówi sama za siebie a nowości i premiery kinowe wyświetlane są bardzo szybko. Idąc za aktualnymi potrzebami stworzono stronę sprzedażową kina, gdzie można nabyć bilety online oraz zakupiono system sprzedaży wraz z drukarką biletową. Od 2019 roku pojawiła się możliwość płatności kartą.
Od kilku lat trwają starania o pozyskanie dofinansowania na wymianę sufitu w sali kina.


Kino TON wróciło :) i jest to jedyne kino w powiecie żuromińskim.

Historię kina TON w Żurominie spisała Pani Marta Kwiatkowska na podstawie wspomnień Pana Sylwestra Mikiel (kierownika kina) oraz Pana Wojciecha Olszewskiego (kinooperatora)

bottom of page