Remont Żuromińskiego Centrum Kultury
Dążenie do poprawy warunków funkcjonowania Żuromińskiego Centrum Kultury objęło również pomieszczenia zaniedbanej kinooperatorki, która zaniedbana od kilkunastu lat straszyła swoim wyglądem. Prace mające nadać jej funkcjonalność i estetykę objęły kompleksowo dwa pomieszczenia. Jak widać prace posuwają się nadal zaś efekt na pewno znacznie będzie się różnił od stanu zastanego.
V Integracyjny Plener Malarski
Wystawa poplenerowa prac uczestników, dzieci i młodzieży z pracowni plastycznych pani Joanny Rodowicz z mławskiego MDK i Beaty Sobieraj z ŻCK powstałych na V INTEGRACYJNYM PLENERZE MALARSKIM „UROKI ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ” - „POZNAJEMY GMINĘ LIPOWIEC KOŚCIELNY”, który odbył się 2 czerwca 2018 roku. Głównym organizatorem był Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.
Warsztaty graficzne
Dnia 18.04.2018 w Żuromińskim Centrum Kultury odbyły się w pracowni plastycznej warsztaty graficzne pt: "Monotypia ilustrująca poezję Cezarego Dobiesa". Uczestnikami była młodzież klas I LO w Żurominie oraz opiekun grupy - Robert Lemański.
Energetyczna prowadząca warsztaty Beata Sobieraj otworzyła młodym ludziom wrota wyobraźni. Zabawa była przednia
Autobus IVECO powraca na żuromińskie drogi.
Autobus IVECO po latach nieobecności powraca na żuromińskie drogi. Żuromińskie Centrum Kultury posiada już własny transport samochodowy. Autobus na 17 osób przeszedł koniecznie naprawy i bez przeszkód uzyskał dopuszczenie do ruchu drogowego. Będzie służył celom własnym ŻCK.
Występ chóru Ż.C.K. podczas VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów ZNP w Ciechanowie
Bardzo udany występ chóru Ż.C.K. podczas VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów ZNP w Ciechanowie.
Żuromińskie Centrum Kultury zgłosiło Chór Nauczycielski do VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Odbył on się w ostatni piątek w Ciechanowie w gościnnych murach Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki przy ul Strażackiej. Przegląd ma swoją stałą formułę i odbywa się co dwa lata, za każdym razem w innym mieście na Mazowszu. W tegorocznej edycji udział wzięły 3 chóry – z Warszawy, Radomia oraz Żuromina. Brak formuły konkursowej tego przeglądu podkreśla jego cel, jakim jest podtrzymywanie i rozwój muzyki chóralnej na Mazowszu. Żuromiński chór, choć nie wystąpił w pełnym składzie, to i tak był najliczniejszą grupą na przeglądzie. Każdy z chórów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz pamiątki Zarządu ZNP. Dyrektor ŻCK Janusz Kuklewicz podkreśla doniosłość wydarzenia- Trzeba zauważyć, że ludzie tworzący chór to pasjonaci. Poświęcają swój czas i energię dla realizacji zajęć chóru, który od ubiegłego roku wchodzi w skład ŻCK. Od miesiąca nowym dyrygentem chóru jest pan Grzegorz Dramiński, człowiek o dużym doświadczeniu muzycznym, po dyrygenturze, mieszkaniec Żuromina- więc z pewnością chór jest pod dobrą batutą.
Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską
W dniu 28 września 2017 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Gimnazjum nr 1 w Żurominie. Organizatorką przedsięwzięcia była Pani Aneta Czyżyk- opiekunka DKK oraz Żuromińskie Centrum Kultury w Żurominie z Panem Dyrektorem Januszem Kuklewiczem.
Dyskusyjny Klub Książki, działający w Gimnazjum nr1 w Żurominie, otrzymał 1000 zł na spotkanie autorskie z Panią Barbarą Kosmowską. Środki finansowe pochodziły z Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
W spotkaniu uczestniczyło 200 uczniów i nauczyciele z następujących szkół: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurominie, Szkoła Podstawowa w Bieżuniu, Szkoła Podstawowa w Zielonej oraz Szkoła Podstawowa w Kuczborku. Spotkanie z wybitną pisarką książek dla młodzieży odbyło się według następującej tematyki: Najbardziej znana książka to "Buba", "Uwierz w siłę wyobraźni", "Pozłacana rybka", "Tru" "Samotni.pl", " Puszka", "Teren prywatny". Autorka w sposób zabawny i szczery opowiadała o swojej pracy, źródłach inspiracji literackich, zagadnieniach warsztatowych. Grupa uczniów przygotowała pytania, przez co zainspirowała zebranych do interesującej rozmowy. Barbara Kosmowska, autorka piętnastu powieści obyczajowych dla młodzieży, z wyglądu nie przypomina pisarki. Wygląda na rówieśnicę bohaterek swoich książek. Błyskotliwie nawiązuje dialog z nastolatkami, dużo o nich wie, zna ich problemy, emocje, język. Jest pisarką, literaturoznawcą, autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Będąc absolwentką filologii polskiej, potrafi zrozumieć innych i mądrze im pomóc. Jej znakomity talent sprawia, że w przystępnej formie literackiej opisuje to, co dzieje się między ludźmi w różnym wieku. Po spotkaniu Pani Barbara Kosmowska rozdawała autografy, a uczennice z DKK przeprowadziły wywiad, który umieszczą na blogu: blogiceo.nq.pl/gimbuz.
Na zakończenie spotkania pisarka podpisywała swoje książki i rozdawała autografy. Takie momenty są cennym skarbem na całe życie. Jesteśmy wdzięczni Pani Agnieszce Kursie, koordynator wojewódzkiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, za zaproszenie tak zacnego gościa.
Takich autorytetów potrzebujemy!
Dziękujemy za obecność Pani Joannie Rakoczy - dyrektorce Powiatowo – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie, Pani Aleksandrze Peście – instruktorce Powiatowej Biblioteki Publicznej, Pani Małgorzacie Krasiewskiej Dyrektorce Biblioteki Publicznej w Bieżuniu, redakcji Kuriera Żuromińskiego oraz Radiu 7 w Mławie, które nadało informację o spotkaniu.
Dziękujemy za udział Pani Wiolecie Szablewskiej, Pani Ewie Tatkowskiej, Pani Marzenie Cholewińskiej, uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie; Pani Agnieszce Budzich, Pani Annie Gadomskiej, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Bieżuniu, Pani Katarzynie Wrzosek, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Zielonej, Pani Małgorzacie Pogorzelskiej, Pani Annie Nowotczyńskiej i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kuczborku.
Dziękujemy Żuromińskiemu Centrum Kultury i Panu Januszowi Kuklewiczowi, za użyczenie sali kinowej, Panu Michałowi Nowakowskiemu za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego oraz Panu Tomaszowi Krzywdzie.
Specjalne podziękowanie dla Pani Marzeny Wieczorkowskiej, która zapewniła miłą atmosferę w czasie spotkania autorskiego oraz zadbała o oprawę fotograficzną.
Zapraszamy na kolejne spotkania w Żuromińskim Centrum Kultury w Żurominie.
Opracowała: Aneta Czyżyk

Kaja Jabłońska nie spodziewała się takiego wyróżnienia...
Rewelacyjny dla sekcji wokalnej Żuromińskiego Centrum Kultury okazał się udział w Festiwalu Kwiecień-Plecień. Wykonawczyni Kaja Jabłońska nie spodziewała się takiego wyróżnienia. Otrzymała bowiem jako jedyna wokalistka Nagrodę Publiczności. Ogromny pluszowy miś, który przypadł jej w udziale, również wyglądał na zadowolonego w objęciach młodziutkiej artystki.

Sekcja Wokalna Żuromińskiego Centrum Kultury
Sekcja Wokalna Żuromińskiego Centrum Kultury 29 kwietnia br. wzięła czynny udział w Festiwalu Teatru, Piosenki i Tańca "Kwiecień Plecień" w Sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki. Kolejny konkrus za nimi, dziewczyny z konkursu na konurs czują się pewniej na deskach sceny, przed publicznością.

Turniej Szachowy „O Gdańską Koronę"
W dniach 11-12.03.2017 roku odbył się w Gdańsku VI Turniej Szachowy „O Gdańską Koronę".
W grupie 1600-1700 drugie miejsce wśród juniorów zajął Michał Spychalski z Koła Szachowego GAMBIT.
16 szachistów rozegrało 7 partii systemem szwajcarskim (szachy klasyczne - przy tempie gry 30 minut na zawodnika). W grupie 1400 Kolo Szachowe GAMBIT reprezentował Rafał Spychalski.

Memoriał Ks. Ludomira Lissowskiego w szachach.
W dniu 01.04.2017 roku w Sierpcu został rozegrany Memoriał Ks. Ludomira Lissowskiego w szachach.
W turnieju wzięło udział 53 szachistów i każdy rozegrał 9 partii systemem szwajcarskim ( szachy błyskawiczne - przy tempie gry 10 minut na zawodnika). Koło Szachowe GAMBIT z Zuromińskiego Centrum Kultury reprezentowało 12 graczy. Na wyróżnienie zasługuje drugie miejsce Radosława Komorowskiego w kategorii szkół gimnazjalnych, oraz czwarte miejsce Rafała Spychalskiego w kategorii szkół podstawowych.
Dobre zawody rozegrali również pozostali szachiści; Michał Spychalski, Rafał Gawryński, Hubert Zembrzuski, Emanuel Zakrzewski, Sara Zakrzewska, Cezary Wółkiewicz, Wiktoria Antoszewska, Tobiasz Wesołowski, Bartosz Antoszewski i Kacper Przystup.

Rozmowy o Sztuce. ROS
25 marca o godz.18.00 w odbędzie się spotkanie z kulturą i sztuką w ramach projektu spotkań pt.” Rozmowy o sztuce” w skrócie ROS. Cykl spotkań poświęcony kulturze różnych narodów. Na początek spotkanie z kulturą Włoch, tą starą i tą nowa.
Serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby poznać lub odkryć na nowo włoską kulturę w fotograficznym skrócie.

Fitness w Żuromińskim Centrum Kultury.
W każdy poniedziałek i czwartek o godz. 17.00 odbywają się zajęcia gimnastyczne nie tylko dla seniorów. W miłym towarzystwie można poprawić kondycję, rozciągnąć i wzmocnić mięśnie i tak zupełnie przy okazji zrzucić kilka kilogramów. Zajęcia prowadzi Jolanta Oleksiak; trwają godzinę zegarową i są bezpłatne. Bardzo serdecznie zapraszamy.
Ponad to od lutego kobiety uczestniczące w zajęciach gimnastycznych mają też możliwość wyjazdu na basen w Rypinie. Korzystać mogą oprócz basenu z jacuzzi, sauny i hydromasażu, co leczy wiele schorzeń, powoduje rozlużnienie mięśni, zwiększa dopływ krwi do serca, a przede wszystkim wprowadza w błogi stan relaksu.

Wiosenka 2017
KONKURS „MAŁA MISS WIOSNY”. Konkurs przeznaczony dla uczestników w wieku 5-9 lat. Zadaniem uczestnika jest jak najlepsze zaprezentowanie się w stroju (przebraniu) odpowiednim dla pory roku – wiosny. Uczestnicy przygotowują program sceniczny, dotyczący wiosennej pory roku (piosenki, kabaret, taniec, wierszyki).
Celem konkursu jest promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunków ptaków oraz miejsca, jak również rozwijanie ich kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do wiosny.
Sekcja wokalna na ogólnopolskim konkursie.
Grupa wokalistek pod opieką instruktora Tomasza Krzywdy z Żuromińskiego Centrum Kultury wzięła udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki pt. „Niebieskim światłem oświeceni” w Lubawie.
Młode talenty zmierzyły się na scenie z dużą konkurencją, ponieważ w kategorii wiekowej w której znajduje się znakomita większość wokalistek udział brało 30 wykonawców. Możemy jednak poszczycić się sukcesem, ponieważ Kaja Jabłońska otrzymała wyróżnienie. Konkurencja naprawdę jest ogromna, zaś sam festiwal z roku na rok odwiedza coraz więcej uczestników. Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei. Wymóg festiwalowy jest taki, że można wybrać utwór polskojęzyczny i musi dotyczyć okresu świątecznego.
14 stycznia br. w Żuromińskim Centrum Kultury miało miejsce spotkanie choinkowe dla osób niewidzących i niedowidzących. Spotkanie rozpoczął od życzeń noworocznych i podziękowań Pan Zbigniew Gręda prezes koła żuromińskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów pan Jerzy Rzymowski Starosta Powiatu Żuromińskiego oraz pan Ireneusz Rejmus wicestarosta żuromiński a także Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin Aneta Goliat.
Niepełnosprawni z terenu powiatu żuromińskiego otrzymali z rąk samorządowców świąteczne paczki wraz z życzeniami noworocznymi. Zarząd Koła składa serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów tej dorocznej imprezy.
Zajęcia teatralne
W Żuromińskim Centrum Kultury odbywają się zajęcia teatralne prowadzone przez instruktor Marzenę Wieczorek. W zajęciach w każdy wtorek uczestniczy 11 osób. Głównym celem zajęć jest:
- pobudzenie i rozwijanie zainteresowań teatrem;
- umożliwienie prezentacji własnych dokonań;
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole;
Młodzież na zajęciach zapoznaje się z podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem, doskonali technikę czytania i recytacji, pracuje nad poprawną dykcją, poprawnym oddychaniem i emisją głosu, mimiką, gestykulacją. Udział w zajęciach teatralnych pomaga młodzieży rozwinąć indywidualne zdolności i zainteresowania.
Młodzież chętnie uczęszcza na zajęcia, które są okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Aktualnie grupa jest w trakcie przygotowań własnej adaptacji bajki„ Czerwony Kapturek”, tym razem w wykonaniu satyrycznym.

Szachiści z Koła Szachowego "Gambit".
Szachiści z Koła Szachowego “Gambit” działającego przy Żuromińskim Centrum Kultury uczestniczyli w kilku jesiennych turniejach szachowych. 3 grudnia b.r. odbył się w Nowym Mieście Lubawskim Mikołajkowy Turniej Szachowy. Na starcie stanęło 99 zawodników z czerech województw. Województwo mazowieckie było reprezentowane przez 11 szachistów z Żuromina. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Radosław Komorowski zdobywając puchar oraz medal. W tej samej kategorii czwarte miejsce wywalczył Hubert Zembrzuski Na uwagę zasługuje dobra postawa Sary Zakrzewskiej i Wiktorii Antoszewskiej, które w swoich kategoriach wiekowych zajęły piąte miejsca Dobrze w turnieju zaprezentowali się Rafał Spychalski, Cezary Wółkiewicz, Kacper Kowalski, Aleksander Ratajczyk, Bartosz Antoszewski, Emanuel Zakrzewski, Tobiasz Wesołowski. Każdy z uczestników otrzymał upominki mikołajkowe. Zaś w dniach 19-20 listopada w Gdańsku odbył się Gdański Festiwal Szachowy, gdzie w grupie 26 graczy (z Gdańska, Malborka, Gdyni i Białegostoku) Michał Spychalski okazał się najlepszym jurorem zdobywając medal i wypełniając normę na trzecią kategorię szachową.
Instruktor Koła Szachowego GAMBIT
Krzysztof Spychalski