top of page

II Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych

W Żuromińskim Centrum Kultury odbyły się Drugie Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych. Sponsorami byli m.in Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin, firma Iga Druk oraz Żuromińskie Centrum Kultury.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wyróżnienie dla Pracowni Plastycznej ŻCK

Młodzież z pracowni plastycznej Żuromińskiego Centrum Kultury wyróżniona i nagrodzona przez Jury Płockiej Galerii Sztuki.

Inwazja Kolorów

W niedzielę 18 sierpnia 2019 roku, na placu przed budynkiem Żuromińskiego Centrum Kultury kolejny raz odbyła się Inwazja Kolorów. Jak widać na załączonych zdjęciach, dzieciom bardzo się podobało.

Elvis Na Bis

Walentynki w Żuromińskim Centrum Kultury to fantastyczny występ polskiego Elvisa czyli Mirosława Deredasa, wykonawcy hołdującemu muzyce Elvisa Presleya. Artysta wykonał największe przeboje sławnego piosenkarza i porwał publiczność swoim talentem.

Remont Żuromińskiego Centrum Kultury

Dążenie do poprawy warunków funkcjonowania Żuromińskiego Centrum Kultury objęło również pomieszczenia zaniedbanej kinooperatorki, która zaniedbana od kilkunastu lat straszyła swoim wyglądem. Prace mające nadać jej funkcjonalność i estetykę objęły kompleksowo dwa pomieszczenia. Jak widać prace posuwają się nadal zaś efekt na pewno znacznie będzie się różnił od stanu zastanego.

V Integracyjny Plener Malarski

Wystawa poplenerowa prac uczestników, dzieci i młodzieży z pracowni plastycznych pani Joanny Rodowicz z mławskiego MDK i Beaty Sobieraj z ŻCK powstałych na V INTEGRACYJNYM PLENERZE MALARSKIM „UROKI ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ” -  „POZNAJEMY GMINĘ LIPOWIEC KOŚCIELNY”, który odbył się 2 czerwca 2018 roku. Głównym organizatorem był Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Warsztaty graficzne

Dnia 18.04.2018 w Żuromińskim Centrum Kultury odbyły się w pracowni plastycznej warsztaty graficzne pt: "Monotypia ilustrująca poezję Cezarego Dobiesa". Uczestnikami była młodzież klas I LO w Żurominie oraz opiekun grupy - Robert Lemański.
Energetyczna prowadząca warsztaty Beata Sobieraj otworzyła młodym ludziom wrota wyobraźni. Zabawa była przednia

Audycje Żuromińskiego Centrum Kultury

W każdy czwartek w Radio7 o godzinie 22:22 premiera audycji Żuromińskiego Centrum Kultury.

W każdą niedzielę w Radio7 o godzinie 9:30 powtórka audycji Żuromińskiego Centrum Kultury.

Audycje nasze to rozmowy z ciekawymi ludźmi na tematy związane z kulturą.

Autobus IVECO powraca na żuromińskie drogi.

Autobus IVECO po latach nieobecności powraca na żuromińskie drogi. Żuromińskie Centrum Kultury posiada już własny transport samochodowy. Autobus na 17 osób przeszedł  koniecznie naprawy i bez przeszkód uzyskał dopuszczenie do ruchu drogowego. Będzie służył celom własnym ŻCK.

Audycja Żuromińskiego Centrum Kultury

W tym tygodniu w audycji Żuromińskiego Centrum Kultury - DJ Klimon.

Występ chóru Ż.C.K. podczas VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów ZNP w Ciechanowie

Bardzo udany występ chóru Ż.C.K. podczas VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów ZNP w Ciechanowie.
 
Żuromińskie Centrum Kultury zgłosiło Chór Nauczycielski do VII Mazowieckiego Przeglądu Chórów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Odbył on się w ostatni piątek w Ciechanowie w gościnnych murach Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki przy ul Strażackiej. Przegląd ma swoją stałą formułę i odbywa się co dwa lata, za każdym razem w innym mieście na Mazowszu. W tegorocznej edycji udział wzięły 3 chóry – z Warszawy, Radomia oraz Żuromina. Brak formuły konkursowej tego przeglądu podkreśla jego cel, jakim jest podtrzymywanie i rozwój muzyki chóralnej na Mazowszu. Żuromiński chór, choć nie wystąpił w pełnym składzie, to i tak był najliczniejszą grupą na przeglądzie. Każdy z chórów otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom oraz pamiątki Zarządu ZNP. Dyrektor ŻCK Janusz Kuklewicz podkreśla doniosłość wydarzenia- Trzeba zauważyć, że ludzie tworzący chór to pasjonaci. Poświęcają swój czas i energię dla realizacji zajęć chóru, który od ubiegłego roku wchodzi w skład ŻCK. Od miesiąca nowym dyrygentem chóru jest pan Grzegorz Dramiński, człowiek o dużym doświadczeniu muzycznym, po dyrygenturze, mieszkaniec Żuromina- więc z pewnością chór jest pod dobrą batutą.

Spotkanie autorskie  z pisarką  Barbarą Kosmowską

​W  dniu 28 września 2017 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Gimnazjum nr 1 w Żurominie. Organizatorką przedsięwzięcia była Pani Aneta Czyżyk- opiekunka DKK oraz Żuromińskie Centrum Kultury w Żurominie z Panem Dyrektorem Januszem Kuklewiczem.

Dyskusyjny Klub Książki, działający w Gimnazjum nr1 w Żurominie, otrzymał 1000 zł na spotkanie autorskie z Panią Barbarą Kosmowską. Środki finansowe pochodziły z Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

W spotkaniu uczestniczyło 200 uczniów  i nauczyciele z następujących szkół: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurominie, Szkoła Podstawowa w Bieżuniu, Szkoła Podstawowa w Zielonej oraz Szkoła Podstawowa w Kuczborku. Spotkanie z wybitną pisarką książek dla młodzieży odbyło się według następującej tematyki: Najbardziej znana książka to "Buba", "Uwierz w siłę wyobraźni", "Pozłacana rybka", "Tru" "Samotni.pl", " Puszka", "Teren prywatny". Autorka w sposób zabawny i szczery opowiadała o swojej pracy, źródłach inspiracji literackich, zagadnieniach warsztatowych. Grupa uczniów przygotowała pytania, przez co zainspirowała zebranych do interesującej rozmowy.  Barbara Kosmowska, autorka piętnastu powieści obyczajowych dla młodzieży, z wyglądu nie przypomina pisarki. Wygląda na rówieśnicę bohaterek swoich książek. Błyskotliwie nawiązuje dialog z nastolatkami, dużo o nich wie, zna ich problemy, emocje, język.  Jest pisarką, literaturoznawcą, autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Będąc absolwentką filologii polskiej, potrafi zrozumieć innych i mądrze im pomóc. Jej znakomity talent sprawia, że w przystępnej formie literackiej opisuje to, co dzieje się między ludźmi w różnym wieku. Po spotkaniu Pani Barbara Kosmowska rozdawała autografy, a uczennice z DKK przeprowadziły wywiad, który umieszczą na blogu: blogiceo.nq.pl/gimbuz.
     Na zakończenie spotkania pisarka podpisywała swoje książki i rozdawała autografy. Takie momenty są cennym skarbem na całe życie. Jesteśmy wdzięczni Pani Agnieszce Kursie, koordynator wojewódzkiego projektu Dyskusyjne Kluby Książki Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, za zaproszenie tak zacnego gościa.

Takich autorytetów potrzebujemy!

Dziękujemy za obecność Pani Joannie Rakoczy - dyrektorce  Powiatowo – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie, Pani Aleksandrze Peście – instruktorce Powiatowej Biblioteki Publicznej, Pani  Małgorzacie Krasiewskiej  Dyrektorce Biblioteki Publicznej  w Bieżuniu, redakcji Kuriera Żuromińskiego oraz Radiu 7 w Mławie, które nadało informację o spotkaniu.

Dziękujemy za udział  Pani  Wiolecie Szablewskiej, Pani Ewie Tatkowskiej, Pani Marzenie Cholewińskiej, uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żurominie; Pani Agnieszce Budzich, Pani Annie Gadomskiej, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Bieżuniu, Pani Katarzynie Wrzosek, uczniom ze Szkoły Podstawowej w Zielonej, Pani Małgorzacie Pogorzelskiej, Pani Annie Nowotczyńskiej i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kuczborku.

Dziękujemy Żuromińskiemu Centrum Kultury i Panu Januszowi Kuklewiczowi,  za użyczenie sali kinowej, Panu Michałowi Nowakowskiemu za przygotowanie  sprzętu nagłaśniającego oraz Panu Tomaszowi Krzywdzie.

Specjalne podziękowanie dla Pani Marzeny Wieczorkowskiej, która zapewniła miłą atmosferę w czasie spotkania autorskiego oraz zadbała o oprawę fotograficzną.

Zapraszamy na kolejne spotkania w Żuromińskim Centrum Kultury w Żurominie.


Opracowała:  Aneta Czyżyk

O plenerze rzeźbiarsko - malarskim

O plenerze rzeźbiarsko - malarskim mówią w Kurierze mazowieckim.

Sukces Orkiestry Dętej

Sukces Orkiestry Dętej
Niezwykle udane występy Żuromińskiej Orkiestry Dętej podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych zaowocowały zaproszeniem na przyszłoroczną edycję festiwalu.
Gratulujemy!

Kaja Jabłońska nie spodziewała się takiego wyróżnienia...

Rewelacyjny dla sekcji wokalnej Żuromińskiego Centrum Kultury okazał się udział w Festiwalu Kwiecień-Plecień. Wykonawczyni Kaja Jabłońska nie spodziewała się takiego wyróżnienia. Otrzymała bowiem jako jedyna wokalistka Nagrodę Publiczności. Ogromny pluszowy miś, który przypadł jej w udziale, również wyglądał na zadowolonego w objęciach młodziutkiej artystki.

Nordic Walking 2017

W dniu flagi, 2-go maja br., 6-ścio kilometrowy marsz Nordic Walking. Na zakończenie marszu dla uczestników czekały pyszne naleśniki ze szpinakiem.

Sekcja Wokalna Żuromińskiego Centrum Kultury

Sekcja Wokalna Żuromińskiego Centrum Kultury 29 kwietnia br. wzięła czynny udział w Festiwalu Teatru, Piosenki i Tańca "Kwiecień Plecień" w Sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki. Kolejny konkrus za nimi, dziewczyny z konkursu na konurs czują się pewniej na deskach sceny, przed publicznością.

Żuromińskie Centrum Kultury w Radiu 7

Wszystkie audycje Żuromińskiego Centrum Kultury w Radiu 7 można odsłuchać z archiwum na portalu MixCloud.

Turniej Szachowy „O Gdańską Koronę"

W dniach 11-12.03.2017 roku odbył się w Gdańsku VI Turniej Szachowy „O Gdańską Koronę".
W grupie 1600-1700 drugie miejsce wśród juniorów zajął Michał Spychalski z Koła Szachowego GAMBIT.

16 szachistów rozegrało 7 partii systemem szwajcarskim (szachy klasyczne - przy tempie gry 30 minut na zawodnika). W grupie 1400 Kolo Szachowe GAMBIT reprezentował Rafał Spychalski.

Memoriał Ks. Ludomira Lissowskiego w szachach.

W dniu 01.04.2017 roku w Sierpcu został rozegrany Memoriał Ks. Ludomira Lissowskiego w szachach.
W turnieju wzięło udział 53 szachistów i każdy rozegrał 9 partii systemem szwajcarskim ( szachy błyskawiczne - przy tempie gry 10 minut na zawodnika). Koło Szachowe GAMBIT z Zuromińskiego Centrum Kultury reprezentowało 12 graczy. Na wyróżnienie zasługuje drugie miejsce Radosława Komorowskiego w kategorii szkół gimnazjalnych, oraz czwarte miejsce Rafała Spychalskiego w kategorii szkół podstawowych.
Dobre zawody rozegrali również pozostali szachiści; Michał Spychalski, Rafał Gawryński, Hubert Zembrzuski, Emanuel Zakrzewski, Sara Zakrzewska, Cezary Wółkiewicz, Wiktoria Antoszewska, Tobiasz Wesołowski, Bartosz Antoszewski i Kacper Przystup.

Wystawa Fotograficzna

Już 17 marca nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej pod tytułem "Ludzie - Miejsca", na którą zapraszamy.

Koncert Andrzeja Kołakowskiego.

Koncert w ramach cyklu "Prezentacje sylwetek i postaw Żołnierzy Wyklętych", połączony z prezentacją nowej części komiksu "Historie Żołnierzy 11 Grupy Operacyjnej NSZ".

Żuromińskie Centrum Kultury. Dzień Kobiet.

Dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury wręczył kwiatki seniorkom spotykającym się w każdą środę w Żuromińskim Centrum Kultury.

Kwiatki od Żuromińskiego Centrum Kultury

Dziś z okazji Dnia Kobiet Dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury wraz z pracownikiem tegoż ośrodka wręczali kwiatki mieszkankom Żuromina.

Powitanie wiosny z nordic walking.

19 marca br. serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników nordic walking na wspólny przemarsz z kijkami ścieżkami rowerowymi wokół Żuromina. Proponujemy trasę 7,5km.Wymarsz sprzed ŻCK o godz.16.00. i powrót na zdrowe co nieco w miejscu wymarszu.

Rozmowy o Sztuce. ROS

25 marca o godz.18.00 w odbędzie się spotkanie z kulturą i sztuką w ramach projektu spotkań pt.” Rozmowy o sztuce” w skrócie ROS. Cykl spotkań poświęcony kulturze różnych narodów. Na początek spotkanie z kulturą Włoch, tą starą i tą nowa.

Serdecznie zapraszamy każdego, kto chciałby poznać lub odkryć na nowo włoską kulturę w fotograficznym skrócie.

Fitness w Żuromińskim Centrum Kultury.

W każdy poniedziałek i czwartek o godz. 17.00 odbywają się zajęcia gimnastyczne nie tylko dla seniorów. W miłym towarzystwie można poprawić kondycję, rozciągnąć i wzmocnić mięśnie i tak zupełnie przy okazji zrzucić kilka kilogramów. Zajęcia prowadzi Jolanta Oleksiak; trwają godzinę zegarową i są bezpłatne. Bardzo serdecznie zapraszamy.

 

Ponad to od lutego kobiety uczestniczące w zajęciach gimnastycznych mają też możliwość wyjazdu na basen w Rypinie. Korzystać mogą oprócz basenu z jacuzzi, sauny i hydromasażu, co leczy wiele schorzeń, powoduje rozlużnienie mięśni, zwiększa dopływ krwi do serca, a przede wszystkim wprowadza w błogi stan relaksu.

Zajęcia na sali prób.

Na sali prób młodzi gitarzyści pod okiem Pana Wojtka poznają techniki i tajniki tego pięknego instrumentu.

Seniorzy na gimnastyce.

Seniorzy pod bacznym okiem Pani Joli Oleksiak zażywają gimnastyki.

Maluszki na rytmice.

Maluszki na rytmice u Pani Magdy.

Zajęcia w pracowni plastycznej. Ferie 2017 trwają.

Kolejny dzień ferii w Żuromińskim Centrum Kultury, kolejna grupa dzieci korzysta z rad jakich udziela im Pani Beata Sobieraj na zajęciach plastycznych.

Please reload

Zajęcia w Społecznej Szkole Muzycznej 1-go stopnia.

Społeczna Szkoła Muzyczna 1-go stopnia, która mieści się w budynku Żuromińskiego Centrum Kultury prowadzi zajęcia mimo trwających ferii.

Ferie 2017

Kolejny dzień ferii. W Żuromińskim Centrum Kultury każdego dnia ferii dzieci spędzają czas na zabawie.

Kolejny dzień ferii.

Kolejny dzień ferii. W Lokalnym Centrum Kompetencji dzieci spędzają czas wolny przy komputerze.

Zajęcia plastyczne w LCK.

W Lokalnym Centrum Kompetencji, które mieści się w murach Żuromińskiego Centrum Kultury odbywają się zajęcia plastyczne prowadzone przez Panią Beatę Sobieraj.

Zajęcia w pracowni plastycznej.

Zajęcia w pracowni plastycznej cieszą się od lat dużym zainteresowaniem. Pani Beata Sobieraj, wieloletni instruktor Żuromińskiego Centrum Kultury nigdy nie narzeka na brak frekwencji na swoich zajęciach.

Podstawy programu Photoshop.

Podstawy programu Photoshop. Zajęcia prowadził Pan Michał Nowakowski.

Zdjęcia z nagrania audycji dla Radia 7

Zdjęcia z nagrania audycji dla Radia 7 w Studio Dźwiękowym Żuromińskiego Centrum Kultury. Na zdjęciach redaktor Adam Ejnik rozmawiał z dyrektorem Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Panem Jerzym Piotrowskim.

Podopieczni Caritas

Podopieczni Caritas z Żuromina zwiedzają wystawę w Galerii Żuromińskiego Centrum Kultury pt. "Świat wokół nas".

Sala prób - Studio dźwiękowe

Zespół Something Happy na próbie zespołu w sali prób. Sala prób jest jednocześnie Studiem Dźwiękowym Żuromińskiego Centrum Kultury.

Rytmika.

Dzieci dobrze się bawią na zajęciach z rytmiki.

Próba Żuromińskiej Orkiestry Dętej.

Żuromńska Orkietra Dęta jak co poniedziałek i czwartek w ferie ćwiczy repertuar.

Praca nad komiksem.

Wpracowni plastycznej oprócz zajęć plastycznych dla różnych grup wiekowych trawją prace nad komiksem.

Zajęcia na sali prób

Sala prób - Studio Muzyczne Żuromińskiego Centrum Kultury. Młodzi adepci sztuki grania na gitarze podpatrują Pana Wojtka ucząc się różnych gitarowych sztuczek.

Gimnastyka nie tylko dla seniorów.

Zajęcia w Żuromińskim Centrum Kultury. Pani Jola prowadzi zajęcia pt. "Gimnastykę nie tylko dla seniorów".

Mikołaj w Dębsku

11 lutego br. do miejscowości Dębsk zawitał spóźniony Mikołaj.

Wiosenka 2017

KONKURS „MAŁA MISS WIOSNY”. Konkurs przeznaczony dla uczestników w wieku 5-9 lat. Zadaniem uczestnika jest jak najlepsze zaprezentowanie się w stroju (przebraniu) odpowiednim dla pory roku – wiosny. Uczestnicy przygotowują program sceniczny, dotyczący wiosennej pory roku (piosenki, kabaret, taniec, wierszyki).

Celem konkursu jest promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci i młodzieży wizerunków ptaków oraz miejsca, jak również rozwijanie ich kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do wiosny. 

Please reload

Sekcja wokalna na ogólnopolskim konkursie.

Grupa wokalistek pod opieką instruktora Tomasza Krzywdy z Żuromińskiego Centrum Kultury wzięła udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki pt. „Niebieskim światłem oświeceni” w Lubawie.

     Młode talenty zmierzyły się na scenie z dużą konkurencją, ponieważ w kategorii wiekowej w której znajduje się znakomita większość wokalistek udział brało 30 wykonawców. Możemy jednak poszczycić się sukcesem, ponieważ Kaja Jabłońska otrzymała wyróżnienie. Konkurencja naprawdę jest ogromna, zaś sam festiwal z roku na rok odwiedza coraz więcej uczestników. Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei. Wymóg festiwalowy jest taki, że można wybrać utwór polskojęzyczny i musi dotyczyć okresu świątecznego.

14 stycznia br. w Żuromińskim Centrum Kultury miało miejsce spotkanie choinkowe dla osób niewidzących i niedowidzących. Spotkanie rozpoczął od życzeń noworocznych i podziękowań Pan Zbigniew Gręda prezes koła żuromińskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów pan Jerzy Rzymowski Starosta Powiatu Żuromińskiego oraz pan Ireneusz Rejmus wicestarosta żuromiński a także Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin Aneta Goliat. 
Niepełnosprawni z terenu powiatu  żuromińskiego otrzymali z rąk samorządowców świąteczne paczki wraz z życzeniami noworocznymi. Zarząd Koła składa serdeczne podziękowania dla wszystkich sponsorów tej dorocznej imprezy.

Zajęcia teatralne

W Żuromińskim Centrum Kultury odbywają się  zajęcia teatralne prowadzone przez instruktor Marzenę Wieczorek. W zajęciach w każdy wtorek  uczestniczy 11 osób. Głównym celem zajęć jest:

- pobudzenie i rozwijanie zainteresowań teatrem;
- umożliwienie prezentacji własnych dokonań;
- rozwijanie umiejętności pracy w zespole;
Młodzież na zajęciach zapoznaje się z podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem, doskonali technikę czytania i recytacji, pracuje nad poprawną dykcją, poprawnym oddychaniem i emisją głosu, mimiką, gestykulacją. Udział w zajęciach teatralnych pomaga młodzieży rozwinąć indywidualne zdolności i zainteresowania. 
Młodzież chętnie uczęszcza na zajęcia, które są okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Aktualnie grupa jest w trakcie przygotowań własnej adaptacji bajki„ Czerwony Kapturek”, tym razem w wykonaniu satyrycznym.

Sylwester pod gwiazdami 2016/17

Zdjęcia z Sylwestra pod gwiazdami 2016/17

Szachiści z Koła Szachowego "Gambit".

Szachiści z Koła Szachowego “Gambit” działającego przy Żuromińskim Centrum Kultury uczestniczyli w kilku jesiennych turniejach szachowych. 3 grudnia b.r. odbył się w Nowym Mieście Lubawskim Mikołajkowy Turniej Szachowy. Na starcie stanęło 99 zawodników z czerech województw. Województwo mazowieckie było reprezentowane przez 11 szachistów z Żuromina. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Radosław Komorowski zdobywając puchar oraz medal. W tej samej kategorii czwarte miejsce wywalczył Hubert Zembrzuski Na uwagę zasługuje dobra postawa Sary Zakrzewskiej i Wiktorii Antoszewskiej, które w swoich kategoriach wiekowych zajęły piąte miejsca Dobrze w turnieju zaprezentowali się Rafał Spychalski, Cezary Wółkiewicz, Kacper Kowalski, Aleksander Ratajczyk, Bartosz Antoszewski, Emanuel Zakrzewski, Tobiasz Wesołowski. Każdy z uczestników otrzymał upominki mikołajkowe. Zaś w dniach 19-20 listopada w Gdańsku odbył się Gdański Festiwal Szachowy, gdzie w grupie 26 graczy (z Gdańska, Malborka, Gdyni i Białegostoku) Michał Spychalski okazał się najlepszym jurorem zdobywając medal i wypełniając normę na trzecią kategorię szachową.

Instruktor Koła Szachowego GAMBIT

Krzysztof Spychalski

Mikołajki 2016

Zapraszamy do Galerii.

Please reload

bottom of page